En kjede av fyr - On the Edge
Kvitsøy kommune er en av flere kommuner som er med i partnerskapssamarbeidet En kjede av fyr.
I begynnelsen av år 2000 oppstod det et fyrsamarbeid med flere av fyrene i Rogaland, under navnet ”En kjede av fyr”. Formålet var å ta vare på fyrene, ivareta kystkulturen og se på ny bruk og nye driftsformer av fyrene. Samarbeidet var svært vellykket og det gav en arena for erfaringsutveksling og samarbeid på flere områder, og resulterte også i ulike prosjekter.
Det største, og uten tvil det mest krevende fellesprosjektet var kunst- og kulturprosjektet On the Edge som ble avviklet i forbindelse med Stavanger 2008. Dette prosjektet ble videreført med årlig On the Edge katalog med felles kunst- og kulturprosjekt på fyrene.
Tilsammen er det 7 fyr i 6 kommuner sammen med Stavanger Maritime museum og Jærmuseet som deltar. Fyrene er; Eigerøy, Kvassheim, Obrestad, Feistein, Tungenes, Kvitsøy og Utsira.
En kjede av fyr har ikke bare som mål å formidle fyrenes spesielle historie og egenart i kystlandskapet, men ønsker også en debatt rundt hvilken funksjon fyrene skal og bør ha - i dag, og for ettertiden. Dette knyttet til en stor endring de siste tiårene med automatisering og avfolking av fyrene.
Gjennom å presentere ulike former for samtidskunst, kultur og aktivitet sikres fortsatt liv på fyrene.
On the Edge
Prosjektet «On the Edge» startet i 2008 og var en del av markeringen av Stavanger som europeisk kulturhovedstad. Hvert år lager samarbeidet en katalog med felles kunst- og kulturprosjekt. Katalogen «On the Edge» utfordrer og spisser og balanserer på kanten.
Katalog 2008
Katalog 2009
Katalog 2010
Katalog 2011
Katalog 2012
Katalog 2013
Katalog 2014
Katalog 2015
Katalog 2016
Katalog 2017
Katalog 2018
Katalog 2019 – facebook On the Edge